نحوه محاسبه قیمت سالنامه برای سفارش دهنده

اغلب تولیدکنندگان سالنامه همزمان با رونمایی از مدل‌های سالیانه خود، یک لیست قیمت نیز منتشر می‌کنند. این لیست معمولا دارای دو بخش است که یک بخش به قیمت پایه هر مدل از سالنامه و بخش دیگر به هزینه تفکیکی خدمات سفارشی آن (درج لوگو روی جلد، چاپ لوگو در صفحات، اضافه نمودن لت گلاسه، آستر بدرقه اختصاصی و...) مربوط می‌شود. لذا پس از تصمیم‌گیری در مورد تیراژ و خدمات سفارشی مورد نظر خود، به لیست قیمت مراجعه کرده و با اضافه نمودن موارد مورد نظر به قیمت پایه، قیمت سالنامه خود را محاسبه نمایید.

در بررسی و مقایسه قیمت سالنامه نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

شما احتمالا در هنگام خرید هیچ وقت به دنبال خرید ارزان‌ترین گزینه موجود نیستید. بهتر است برای خرید سالنامه نیز این روش را در پیش بگیرید. یک خرید هوشمندانه به معنای خرید ارزان‌ترین گزینه موجود نیست، بلکه به معنای خرید کالایی با کیفیت و قیمت متناسب است.

سالنامه به لحاظ مادی هدیه تبلیغاتی ارزشمندی محسوب می‌شود. همچنین پیش‌فرض هر خریداری این است که شخص دریافت‌کننده سررسید را بمدت یکسال و بصورت مکرر مورد استفاده قرار خواهد داد بنابراین پرداخت هزینه بیشتر اگر به افزایش کیفیت منجر شود، حتما موجب بازدهی بیشتر این روش تبلیغاتی خواهد شد. هیچ کس مایل نیست سررسیدی را با قیمتی پایین سفارش دهد اما پس از هدیه دادن، شخص دریافت‌کننده آنرا به دلیل کیفیت یا ظاهر بد، کنار بگذارد.

سالنامه را گران نخرید!

عوامل زیر می تواند موجب شود تا یک سالنامه با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود ارائه گردد:

  • فروش توسط واسطه‌ها: هنگام خرید سالنامه، تلاش کنید تولیدکننده را از واسطه تشخیص دهید. خرید از واسطه به افزایش هزینه‌های شما منجر شده و در حقیقت حاشیه سود واسطه از بودجه شما تامین خواهد شد. همچنین خرید از واسطه‌ها موجب می‌شود تا به دلیل عدم ارتباط مستقیم، بسیاری از خواسته و نیازهای سفارش‌دهنده منتقل نشود و محصول نهایی با معیارهای وی سازگاری نداشته باشد.
  • سواستفاده تولیدکننده از برند خود : خرید از برندهای معتبر به دلیل کاهش ریسک گوناگون، یکی از هوشمندانه‌ترین روش‌های خرید هر محصول است. اما متاسفانه برخی از تولید کنندگان از اعتبار نام تجاری خود استفاده کرده و محصولات خود را با سود خارج از عرف به فروش می‌رسانند. همواره سررسید خود را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید، اما اجازه ندهید اعتمادتان به ضرر مالی شما منجر شود.
  • بی‌کفایتی تولیدکننده : تولید سالنامه شامل مراحل گوناگون و حساس است. چنانچه تولیدکننده در انجام این مراحل تجربه لازم را نداشته و عملیات تولید خود را بصورت بهینه پیش نبرد، هزینه تولید وی افزایش یافته و این هزینه به خریدار منتقل می شود. تولیدکننده‌ای را برگزینید که در این زمینه تجربه کافی داشته باشد.

سالنامه را ارزان نخرید!

هیچ ارزانی بی علت نیست. هر خریداری مایل است یک کالای مشخص را با پایین‌ترین قیمت ممکن خریداری کند. اما اغلب، اصرار بر خرید کالای ارزان قیمت به ضرر خریدار منجر می‌شود. عوامل زیر از جمله دلایل ارائه سالنامه ارزان قیمت است.

  • استفاده از مواد اولیه بی کیفیت : برخی از تولید کنندگان برای پایین آوردن قیمت سالنامه خود، از مواد اولیه بی‌کیفیت تولید استفاده می‌کنند. سالنامه تولید شده به این روش دارای ظاهری نامطلوب و عمری کوتاه است.
  • عدم تطابق نمونه با محصول نهایی : گاها تولیدکنندگان، سالنامه های نمونه خود را با کیفیتی قابل قبول و قیمتی پایین ارائه می‌دهند اما پس از اخذ سفارش، آنرا با کیفیتی نامطلوب تولید کرده و به مشتری تحویل می‌دهند و به نوعی وی را در عمل انجام شده قرار می‌دهند. برای جلوگیری از این موضوع حتما سابقه تولیدکننده مورد نظر را بررسی کرده و میزان رضایت مشتریان اسبق آنان را مورد بررسی قرار دهید و هرگز به قیمت‌های خیلی پایین اعتماد نکنید.
  • عدم توانایی تولید کننده در تحویل سفارش : برخی از تولید کنندگان سودجو در مرحله استعلام قیمت با اعلام قیمت پایین، کار را گرفته و سپس در مرحله تولید، سفارش دهنده را با مشکلات فراوان مواجه می کنند.