انواع کاغذ آستر بدرقه

عموما از سه نوع کاغذ برای تولید آستر بدرقه استفاده می‌شود :

  • کاغذ تحریر
    متداول‌ترین نوع آستر بدرقه، نوع تحریر آن است. کاغذ تحریر استفاده شده برای این منظور می‌بایست از نوع ضخیم باشد. متدوال‌ترین کاغذ تحریر استفاده شده کاغذ 100 یا 120 گرم است. کاغذ تحریر استفاده شده در آستر بدرقه می تواند از نوع سفید، چاپ شده یا رنگی باشد.
  • کاغذ گلاسه
    می توان از کاغذ گلاسه 100 تا 150 گرم به عنوان آستر بدرقه سررسید استفاده نمود. انتخاب طرح مناسب برای چاپ روی آستربدرقه به سلیقه و نیاز سفارش‌دهنده بستگی دارد. با این حال یکی از طرح‌های متداول برای این منظور، طرح تکرار شونده لوگوی سفارش‌دهنده است.
  • کاغذ فانتزی
    کاغذ فانتزی نوعی از کاغذ است که دارای ظاهری زیبا و مقاومت بالا می‌باشد. کاغذ فانتزی اغلب از کشورهای اروپایی وارد شده و قیمت بالایی دارد. از این نوع آستر بدرقه اغلب در سالنامه های سیمی استفاده می‌شود. علت این امر آن است که در سالنامه سیمی بیشترین فشار و کشش به آستر بدرقه منتقل شده و لذا نیازمند آستر بدرقه‌ای با مقاومت بالا است.

درج لوگو روی آستر بدرقه

یکی از روش‌های سفارشی‌سازی سالنامه، درج لوگو روی آستر بدرقه است.

کیفیت آستر بدرقه

کیفیت آستر بدرقه به کیفیت کاغذ، چاپ و نحوه چسباندن آن بستگی دارد. استفاده از کاغذ بی‌کیفیت یا سبک، موجب پاره‌شدن آستر بدرقه در طولانی مدت می‌شود. نحوه چسباندن آستر بدرقه نقش بسزایی در زیبایی و کیفیت نهایی سالنامه تولیدی خواهد داشت. چنانچه از چسب و تکنیک مناسب در چسباندن آستر بدرقه استفاده نشود، پس از مدتی بخش‌های داخلی آستر بدرقه از جلد جدا شده و بین جلد و داخله فاصله ایجاد می‌شود.