اگر در مورد معنی انگلیسی هر کلمه‌ای در اینترنت جستجو کنیم، لیست بلندبالایی را مشاهده می‌کنیم. اما وقتی پای سررسید به میان می‌آید، تقریبا هیچ جایی جواب واضح و درستی به ما نمی‌دهد. این موضوع زمانی بغرنج می‌شود که برای کسب و کارمان به معنی انگلیسی‌اش نیاز داشته باشیم. ما در تیم گروه سررسید ققنوس طی این مقاله سعی داریم شما را با معانی مختلف این کلمه، آن هم به زبان انگلیسی بیشتر آشنا کنیم.

از راحت‌ترین و دَم‌ِدستی‌ترین جا شروع می‌کنیم، «گوگل ترنسلیت» (Google Translate). اگر کلمه‌ی «سررسید» را در گوگل ترنسلیت وارد کنیم، به کلماتی مانند، maturity و usance می‌رسیم؛ که به‌ترتیب به معنی بلوغ و سود سرمایه هستند! هیچ‌کدام از معانی این کلمات ربطی به معنی سررسید ندارند. پس چاره چیست؟حالا سراغ کلمه‌ی نزدیکتر به «سررسید» که همان «سالنامه» است می‌رویم. خوشبختانه لیستی از کلمات به ما نمایش داده می‌شوند که تقریبا معنایی مشابه سررسید در فارسی دارند. در ادامه به معنی هر کدام از این کلمات می‌پردازیم:

Yearbook

این کلمه به معنی سالنامه یا گزاراشات سالانه است. جالب است که وقتی این کلمه را در اینترنت جستجو می‌کنید، تقویمی را برای شما نمایش می‌دهد که در آن‌ها می‌توانید لیست کارهای روزانه یا ماهانه در طی یک سال را یادداشت کنید.

Almanac

معنی این کلمه، تقویم نجومی یا تقویم سالیانه است. همان‌طور که از نامش پیداست Almanac، یک تقویم سالیانه را شامل می‌شود. این تقویم یا سالنامه پیش‌بینی می‌کند که چه رویدادهایی قرار است در سال آینده اتفاق بیفتد. بعضی از این رویدادها، پیش‌بینی وضع هوا، تاریخ کشت کشاورزان، زمان جزر و مد و طلوع و غروب خورشید، خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی و امثال آن هستند.

Annals

آخرین کلمه‌ی هم معنی با کلمات قبل Annals است که معانی وقایع سالیانه، تاریخچه یا سالنامه را در برمی‌گیرد. تمام وقایع تاریخی که در طی یک سال اتفاق افتادند در یک دفترچه که نامش Annals است، ثبت می‌شود.

yearbook
از همه‌ی این‌ها اگر بگذریم یکی از چیزهایی که برای اکثر صاحبان کسب و کار مهم است، معنی کلمه‌ی «سررسید» به انگلیسی برای جستجوی کالاهای معادل یا مشابه آن و جمع‌آوری محتوای کافی در این ارتباط است. واقعیت این است که اگر بخواهید عکس یک سررسید را در اینترنت پیدا کنید باید معنی دقیق انگلیسی آن را بدانید. سرتان را درد نیاوریم، ما به‌جای شما گوگل کرده‌ایم و لیستی از کالاهایی را برای شما تهیه کرده‌ایم که معادل آن‌ها را در زبان فارسی داریم. پس خوشحال باشید، چون در ادامه به تَک تَک آن‌ها اشاره می‌کنیم.

Personal Organiser

personal Organiser یک دفترچه‌ی کوچکِ قابل حمل است که بسته به طراحی آن، در هر کدام از صفحات، روزهای هفته به‌طور جداگانه قرار داده شده‌اند. در بعضی مدل‌ها، سه یا چهار روز در هفته در یک صفحه چاپ شده‌اند در نتیجه هر هفته در دو صفحه چاپ شده است. با این کاربرد متوجه شدید که Personal Organiser دقیقا همان سالنامه یا سررسید معروفی است که قبل از سال نو یا هدیه می‌گیریم یا از مغازه می‌خریم‌اش؛ تا کارهای روزانه‌مان را در آن یادداشت کنیم. اگر می‌خواهید این سررسید را با نام‌های انگلیسی دیگری جستجو کنید، باید بدانید که این کلمه با نام‌های دیگری از قبیل Day Planner، Personal Planner، bujo و bullet journal معادل می‌شود.

Wall Calendar

این کلمه معادل همان «تقویم دیواری» خودمان است. در این تقویم تاریخ مناسب‌های مختلف در آن ذکر می‌شود. در Wall Calendar که روی دیوار قرار می‌گیرد معمولا هر ماه در یک صفحه چاپ می‌شود و با تمام شدن هر ماه، باید ورق زده شود. البته برای این کلمه هم معنی‌های دیگری مثل oversized wall calendar وjumbo wall calendar  هم وجود دارد. این دو مورد آخر، تقویم‌های دیواری‌ایی هستند که تمام ۱۲ ماهِ سال روی آن‌ها چاپ شده و مثل یک تخته سیاه می‌توان روی آن‌ها یادداشت نوشت یا نشانه‌گذاری کرد.

Desk Calendar یا Desktop Calendar

همان‌طور که از نامش پیداست، این کلمه معادل همان «تقویم رومیزی» است که پایه دارد و به‌صورت ایستاده روی میزمان قرار می‌گیرد. اگر یکی از این دو کلمه رادر اینترنت جستجو کنید، انواع تقویم‌های رومیزی را خواهید دید.

Daily Desk Calendar

تقریبا در تمام سایت‌های ایرانی تقویمی که کوچک است، پایه دارد، صفحاتش پانچ شده و صفحات با استفاده از قفل به یکدیگر متصل شده‌اند، «تقویم رومیزی روزشمار» نامیده می‌شود، اما باید بدانید معادل نام این کالاDaily Desk Calendar است. یعنی اگر در اینترنت Daily Desk Calendar را جستجو کنید، انواع تقویم رومیزی روزشمار در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارد.

ما در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که شما به‌عنوان یک فرد عادی یا یک صاحب کسب و کار در مورد کلمه‌ی سررسید به انگلیسی نیاز دارید را ذکر کنیم. امیدواریم نام‌های Personal Organiser، Wall Calendar، Desktop Calendar و Daily Desk Calendar را به‌خاطر بسپارید و هر زمان به معادل انگلیسی کلمه‌ی سررسید و انواع تقویم‎ها نیاز داشتید، استفاده کنید.